156749-panamsky-pruplavPanamský průplav je námořním průplav, který spojuje Atlantský oceán (Karibské moře) a Tichý oceán. Patří mezi největších a nejobtížnějších inženýrské projekty, které kdy byly realizovány, a po svém otevření v roce 1914 začal hrát klíčovou roli pro lodní dopravu mezi Atlantikem a Pacifikem (Tichým oceánem), protože nahrazuje dlouhou a obtížnou cestu okolo nejjižnějšího cípu Jižní Ameriky. Například cesta z New Yorku do San Franciska Panamským průplavem je dlouhá 9500 km, což je výrazně méně než 22 500 km dlouhá cesta kolem mysu Horn.

Panamským průplavem mohou proplouvat lodě od velikosti malé jachty až po velké obchodní lodě. Maximální rozměry plavidla, které může proplout zdymadly Pananského průplavu jsou 294,13 metru délky a 32,31 metru šířky. Pro tento rozměr se používá označení Panamax. Obvyklá doba plavby průplavem činí 8-10 hodin, pokud lodě nemusí čekat. Skutečná doba proplutí se však právě díky čekání prodlužuje na zhruba 24 hodin. Ročně použije Panamský průplav přibližně 14 000 lodí.

Celková délka Panamského průplavu činí 81,6 km, šířka se pohybuje mezi 150 a 305 metry.

Šest zdymadel, po třech na pacifické i atlantické straně, zdvihá hladinu Panamského průplavu a vytváří Gatunské jezero, kterým trasa průplavu také prochází. Gatunské jezero slouží jako zásobárna vody pro zdymadla.

Další podrobnosti o tomto technickém divu světa najdete např. na stránkách:

http://www.panama.cz/Pruplav.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Panamský_průplav

OBRÁZKY

VIDEO 1, VIDEO 2

Leave a Reply